با محله مارالان تبریز آشنا شوید

مارالان از قدیمی‌ترین محله‌های تبریز بوده و در جنوب شرقی شهر واقع شده است.

مارالان از قدیمی‌ترین محله‌های تبریز بوده و در جنوب شرقی شهر واقع شده است. قسمت جنوب محله کوهستانی است و توسط کوه‌های یانق احاطه شده است و از مشرق نیز به تپه‌های چاچاداق و باغ های محله منتهی می‌شود.

حاصلخیز ترین باغات و زمین های تبریز در این محله قرار داشت. وجود کوه‌ها و باغ‌ها در اطراف این محل، مکان مناسبی برای زندگی حیوانات غیر اهلی نظیر نوعی آهو بود این حیوان زیبا در زبان محلی مارال نامیده می‌شود.

در سال‌های گذشته مارال در آستانه انقراض قرار داشت که با تلاش محیط زیست و در دشت مغان، تعدادی از این گونه زیبا و نادر تکثیر شد.

محله مارالان یک میدان اصلی داشت که از آنجا به شرق و غرب تبریز وصل می‌شد. کوی غیاث در مرکز محله از نام غیاث الدین محمد گرفته شده است.

در انتهای محله “مارالان چارسی سی” است که در واقع بازاری برای اهالی محسوب می‌شد و در همین قسمت انبار باروت و قورخانه قرار داشت.

هر چند محله و خانه ها نوسازی شده اند ولی هنوز می توان خانه های قدیمی و بافت تاریخی را در مارالان دید. یکی از بناهای تاریخی محله مارالان، آرامگاهی است متعلق به ارامنه تبریز که مقبره‌های قدیمی در آن وجود دارد. از جمله مقبره به جا مانده از اوائل قاجاریه ، به نام “ننه مریم” است که زیارتگاه محسوب می‌شود. افراد بسیاری اعتقاد به گرفتن حاجت از ننه مریم دارند.

گورستانی بسیار بزرگ در حدود ۱۰ هزار هکتار نیز در جنوب محله مارالان وجود دارد، که در فضایی بسیار سرسبز، قبوری قدیمی به چشم می‌خورد.

در گذشته در تمام خانه های محله مارالان دار قالی برپا بود و فرش های ریزبافت بی‌نظیری را عرضه می‌کردند. تعداد اندکی از این هنرمندان، هنوز به کار فرش بافی مشغولند و این هنر همانند مارال در حال نابودی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.